Na czym polega przegląd okresowy instalacji elektrycznej?

Jedną z najważniejszych instalacji w każdym domu czy innym budynku użytkowym jest instalacja elektryczna. Jest niezbędna, aby móc korzystać z większości urządzeń, a jej awaria zwykle powoduje duży dyskomfort. Aby tego uniknąć, a także zapobiec zagrożeniom (na przykład pożarowym), należy pamiętać o tym, aby regularnie poddawać ją okresowym przeglądom. Co ważne, decyzja o przeglądzie nie jest zależna tylko od woli właściciela budynku, ale wynika również z przepisów prawa. Na czym polega okresowy przegląd instalacji elektrycznej i jak często należy go przeprowadzać?

Jak często należy wykonywać okresowy przegląd instalacji elektrycznej i komu go zlecić? 

Właściciele budynków powinni pamiętać o regularnym wykonywaniu przeglądów instalacji elektrycznej z uwagi na bezpieczeństwo. Jednak oprócz tego taki obowiązek został uregulowany w prawie budowlanym (art. 62), które wskazuje na to, że w obiektach budowlanych, które są użytkowane, przegląd instalacji elektrycznej musi być przeprowadzany co najmniej raz na pięć lat

Należy również podkreślić, że obowiązek spoczywa na właścicielach albo zarządcy konkretnego obiektu. Przegląd musi zostać wykonany przez elektryka z uprawnieniami, ponieważ tylko wtedy zostanie uznany za legalny, a do tego tylko w takim przypadku można mieć pewność, że pomiary elektryczne zostaną wykonane prawidłowo.

Jaki jest zakres okresowego przeglądu instalacji elektrycznej? 

Okresowy przegląd instalacji elektrycznej musi być przeprowadzony w celu sprawdzenia połączeń, zabezpieczeń oraz środków ochrony przed porażeniami i odporności izolacji przewodów. Przegląd rozpoczyna się od oględzin instalacji, następnie elektryk wykonuje próby i pomiary instalacji elektrycznej, do czego konieczna jest specjalistyczna aparatura pomiarowa.

Konieczne jest również zbadanie prawidłowego rozmieszczenia i doboru urządzeń do odłączania izolacyjnego i łączenia. Elektryk musi też zweryfikować, czy oznaczenia przewodów ochronnych i neutralnych są poprawne. Co ważne, dokumentacja techniczna musi być zgodna z normami oraz przepisami krajowymi. Dopiero po uzyskaniu stosownej dokumentacji pokontrolnej przegląd jest ważny.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.